• “Patriotyzm w poezji”

          • Konkurs recytatorski

            9 listopada na zaproszenie organizatorów nasi uczniowie wzięli udział w konkursie recytatorskim “Patriotyzm w poezji". Uczennica kl II Julia Pietruczuk w swojej kategorii zajęła II miejsce, a Anita Niedźwiedziuk w swojej kategorii miejsce III.

          • Wycieczka przyrodnicza do Korycin

          • Dnia 5 listopada uczniowie klasy 0 oraz 2 i 3 wybrali się wraz z opiekunami do „Ziołowego Zakątka” w Korycinach.  Pobyt w Korycinach rozpoczął się od zwiedzania Podlaskiego Ogrodu Botanicznego. W jego kolekcji znajduje się około 900 gatunków i odmian różnych  roślin użytkowych. Zgromadzono tu rośliny wykorzystywane przez człowieka dawniej i obecnie w kuchni, lecznictwie, barwiarstwie, budownictwie, tkactwie oraz w celach ochronnych i magii.

            Podczas warsztatów ziołowych uczniowie mieli możliwość wykonania własnych mieszanek herbacianych  z ziół. Uczestnicy warsztatów otrzymali po jednej torebce mieszanki, którą sami stworzyli do domu.  Czas minął bardzo szybko,  wszyscy  wrócili bardzo zadowoleni do domu.

          • Pierwsza wizyta Dentobusu w naszej szkole

          • W dniu 4 listopada naszą szkołę po raz pierwszy odwiedził Dentobus. Dentobus jest w pełni wyposażonym stomatologicznym gabinetem zabiegowym, dysponującym m.in. specjalistycznym, sterowanym elektronicznie fotelem dentystycznym, zestawem punktowego RTG oraz niezbędnymi narzędziami stomatologicznymi.  Każdy uczeń mógł skorzystać z opieki mobilnego gabinetu stomatologicznego po podpisaniu przez rodzica lub opiekuna prawnego oświadczenia. W trakcie wizyty dentobusu lekarz stomatolog przeprowadzał indywidualne badania stomatologiczne. Rodzice otrzymali informację zwrotną o stanie zdrowia zębów swoich pociech. Mamy nadzieję, że dostęp do profilaktyki stomatologicznej przybliży naszym dzieciom temat higieny jamy ustnej i zmniejszy lęk przed wizytami u dentysty. Opieka stomatologiczna dentobusu była bezpłatna.

          • II Turniej Szachowy "Szachy w mazowieckiej szkole"

          • 22 października 2021 r. w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Siedlcach  odbył się II Turniej Szachowy „Szachy w mazowieckiej szkole”. Celem turnieju była popularyzacja gry w szachy oraz integracja szkół, uczniów, nauczycieli i środowisk szkolnych zaangażowanych w projekt Szachy w mazowieckiej szkole. Uczestnikami turnieju byli również uczniowie naszej szkoły: Oliwia Sawczuk i Tobiasz Buczyński z kl.4, Bartosz Niedźwiedziuk z klasy 3 oraz Lena Szylar z klasy 2.

            Turniej  rozegrano w trzech grupach:

            Grupa A – uczniowie klas II

            Grupa B – uczniowie klas III

            Grupa C – uczniowie klas IV

             

            Lena Szylar  w kategorii dziewcząt klas drugich zajęła I miejsce, natomiast Bartosz Niedźwiedziuk  w kategorii chłopców klas trzecich  zajął II miejsce. Zwycięzcy otrzymali medale, nagrody rzeczowe i dyplomy.      Gratulujemy!

          • Sprzątanie Świata

          • Głównym celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Akcja miała również na celu pokazanie  uczniom,  że  rozwiązaniem  problemu  zaśmieconego  środowiska nie  jest  tylko  coroczna    zbiórka  śmieci,  lecz  głównie  zmiana  nawyków  w codziennym życiu, segregacja i umiejętne gospodarowanie odpadami.  29 września uczniowie naszej szkoły zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawiczki po raz kolejny uczestniczyli w akcji ekologicznej. Rozpoczęto ją pogadanką na temat bezpieczeństwa oraz celów głównych akcji. Dzieci sprzątały teren wokół szkoły oraz drogi w najbliższej okolicy. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła szybko i sprawnie, a efekty pracy uczniów były zadowalające, dlatego na zakończenie wszyscy wzięli udział we wspólnym ognisku.

          • Jabłko, jabłuszko

          • Zielone, czerwone, okrągłe, pachnące
            a jako przekąska niezwykle sycące...
            Jabłko - pełne witaminek dla chłopaków i dziewczynek.
            Wszyscy jabłka chętnie jemy i DZIEŃ JABŁKA świętujemy!!!

            Obchody Dnia Jabłka rozpoczęliśmy od rozmów na temat jego wyglądu, kolorów, wielkości, kształtu, smaku, różnych odmian, dlaczego warto je jeść, pod jaką postacią i czy tylko ludzie lubią te owoce?  Uczniowie  dowiedzieli się, że bardzo ważne jest to, żeby jabłka jeść ze skórką. Należy tylko pamiętać aby przed spożyciem dokładnie je umyć. Jedzenie owocu ze skórką to podstawa, ponieważ to rejon jabłka(miąższ tuż pod skórką), w którym jest największe zagęszczenie witamin. W skórce występuje też  wzmożona koncentracja witaminy A i K. Skąd się biorą jabłka dzieci dowiedziały się śledząc kolejne obrazki historyjki „Od pestki do jabłka”. Zapoznały się z cyklem życia jabłoni. Zwieńczeniem cyklu tematycznego o jabłku było upieczenie samodzielnie szarlotki. Wyszła pyszna, dlatego poczęstowaliśmy swoim wypiekiem społeczność szkolną.

          • Dzień planszówek

          • Gry planszowe są doskonałym sposobem spędzania czasu wolnego, alternatywą dla telewizji, tabletu, komputera czy smartfona, które zdominowały dzisiejsze czasy i świat. Nie tylko bawią, ale w jednakowym stopniu rozwijają wyobraźnię oraz uczą – przewidywania, podejmowania decyzji oraz zasad fair play. Rozwijają umiejętności społeczne i interpersonalne, czyli uczą właściwego funkcjonowania w grupie.

            Mając na uwadze powyższe walory gier planszowych w październiku dołączając się do świętowania tego dnia klasa 2 i 3 zorganizowała w swojej klasie Klasowy  Dzień Gier Planszowych .  

          • Chemiczne jojo

          • Eksperyment "Chemiczne jojo"    

            Eksperyment „Chemiczne jojo" okazał się bardzo atrakcyjny dla małych naukowców z klasy 2 i 3. Dzieci przeprowadziły go  wykonując wszystkie czynności samodzielnie i obserwując dosyć długo zachodzące reakcje.   Krople zabarwionego octu wpuszczone do dzbanka z olejem i sodą powoli opadały na dno. Osadzały się na powierzchni sody i tam następowała reakcja. W wyniku połączenia octu (kwasu) i sody (zasady) nastąpiło wytworzenie się gazu – dwutlenku węgla (CO2), który otaczał  kropelki wpuszczonego octu, a te stawały się przez to lżejsze i unosiły się do góry.

          • 75 Rocznica Bitwy pod Kiełbaskami i Akcji Mitropa

          • Dnia 3 października 2021 roku harcerze naszej szkoły uczestniczyli w uroczystości 75 Rocznicy Bitwy pod Kiełbaskami i Akcji Mitropa.

            5 października 1945 roku w Kiełbaskach doszło do starcia sił polskich (oddział WiN inspektoratu Północ Biała Podlaska pod dowództwem por. Tadeusza Marczuka PS. „Kurzawa” i por. Franciszka Michaluka  ps. „Polny”) ze znacznie bardziej licznymi oddziałami strony radzieckiej (UB, MO, KBW i NKWD). Pomnik upamiętniający tamte wydarzenia został odsłonięty i poświęcony w 1992 roku.

          • Europejski Dzień Języków

          • Z okazji Eurpejskiego Dnia Języków, obchodzonego 26 września, został zorganizowany konkurs plastyczny "Dania Kuchni Europejskiej". Uczniowie wykonali bardzo ciekawe prace.

            I miejsce zdobył Tobiasz Buczyński z klasy IV,

            II miejsce zdobyła Lena Repko z klasy VII

            III miejsce zdobyły 2 uczennice ex aequo:

            Oliwia Sawczuk z klasy IV i Małgorzata Potiopa z klasy VIII.

            Wyłonieni zwycięzcy otrzymali nagrody.

             

          • LIST OTWARTY W SPRAWIE PARKU

          • Do pobrania: List_otwarty_w_sprawie_parku.pdf


            Kobylany, dnia 02.08.2021 r.

             

            Rada Gminy Stara Kornica

            LIST OTWARTY

            Szanowna Rado Gminy Stara Kornica,

            Mieszkańcy wsi Kobylany, pobliskich miejscowości, rodzice uczniów i pracownicy Szkoły Podstawowej w Kobylanach zwracają się z prośbą o przychylne ustosunkowanie się do realizacji projektu „Rewaloryzacja i adaptacja parku dworskiego w Kobylanach”, dzięki któremu zrewitalizowany zostanie park we wsi Kobylany. W zakres projektu wchodzą następujące prace:

            - ogrodzenie terenu parku,

            - utwardzenie dojazdu od drogi do budynku szkoły,

            - powstanie alejek parkowych wraz ze ścieżką edukacyjno-historyczną z grą terenową,

            - powstanie Izby Pamięci w budynku szkoły,

            - wybudowanie wielofunkcyjnego boiska.

                          Park jest ważnym miejscem na mapie Gminy Stara Kornica oraz dziedzictwem kultury regionalnej Kobylan, powstał po 1864 r. i  jest pod opieką konserwatora zabytków. Roślinność parku docelowo składała się z 48 gatunków drzew i krzewów w różnym wieku. Można tu spotkać egzotyczne gatunki drzew, pomniki przyrody oraz liczne gatunki zwierząt, zwłaszcza ptaków. Na terenie parku umiejscowione są dwa stawy, na których znajdują się żeremia bobrów i miejsca lęgowe kaczek.

            Na terenie parku znajdował się dwór zniszczony po drugiej wojnie światowej, zniszczeniu uległy wówczas również trawniki i aleje parkowe, obecnie stawy sukcesywnie zanikają. W celu uniknięcia pogłębiania się zniszczeń ważne jest odrestaurowanie i przywrócenie dawnej świetności parku z czasów dworskich.

            Miejsce to jest ściśle związane z ciekawą historią wsi i okolicy, było i jest ważnym miejscem związanym z edukacją. Na terenie parku obecnie znajduje się szkoła podstawowa z prowizorycznymi boiskami.

            Powstanie ścieżki edukacyjno-historycznej i Izby Pamięci w budynku szkołypozwoli poznać lub przypomnieć młodemu pokoleniu o ich korzeniach, „zasiać ziarno”  ciekawości w poznawaniu historii .

            Park posiada swoisty mikroklimat, przywrócenie świetności tego terenu  podniesie jego atrakcyjność, stanie się on miejscem chętnie odwiedzanym nie tylko przez mieszkańców ale i przyjezdnych gości, gdzie będzie można spacerować nowymi alejami podziwiając piękno przyrody i wsłuchując się w odgłosy natury. Na terenie Gminy nie występują takie miejsca, dlatego jest to ważne dla rozwoju całej gminy. Park może stać się atrakcją przyrodniczo-turystyczną oraz rekreacyjną dla odwiedzających gminę, a także zachętą do osiedlania się w pobliżu pięknego miejsca.

            Przez wiele lat o park dbali mieszkańcy wsi, zwieńczeniem ich starań byłaby rewitalizacja parku, a budowa boiska na które tak długo czekano, dałaby szansę dzieciom, młodzieży i dorosłym do rozwijania swoich zainteresowań i dbania o własne zdrowie.

                                                                                                                                                          Z poważaniem,

                                                                                                                                                                                                                                                                    Społeczności lokalna

            (254 podpisy stanowiące załącznik do listu)

             

          • Wycieczka do Jury Krakowsko-Częstochowskiej

          • W dniach 31V – 02 VI 2021r roku chętni uczniowie uczestniczyli w wycieczce turystyczno-krajoznawczej “Obiekty na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Pozostałości Pustyni Błędowskiej”. W wyjeździe udział wzięło 30 osób, w tym dwie uczennice z sąsiedniej szkoły oraz troje rodziców. Uczestnicy wyruszyli na wyprawę o godz. 7.00 31 maja, a pogodny, piękny dzień sprzyjał wycieczce do samego końca. Trasę i program wycieczki opracowała p. Barbara Grzesiuk. Już sam przejazd według zaplanowanej trasy dostarczył  niezapomnianych wrażeń z uwagi na piękno krajobrazu, wiosnę w rozkwicie i wspaniała pogodę. Pierwszego dnia uczestnicy zobaczyli „serce” Krakowa- Stare Miasto oraz Wawel, spotkali się z ziejącym ogniem Smokiem Wawelskim. Drugi dzień wycieczki rozpoczął się od zwiedzenia Pustyni Błędowskiej – w zasadzie jej istniejącego  fragmentu, pielęgnowanego jako  polski ewenement przyrodniczy. Uczestnicy zwiedzili również Jaskinię Nietoperzową oraz Grotę Łokietka, w której było ciemno, zimno i mokro.  Grota znajduje się w szczytowej partii Góry Chełmowej (ok. 450 m n.p.m.). Jaskinia nazywa się tak, ponieważ król Władysław I Łokietek uciekał z Krakowa przed czeskim królem Władysławem II i ukrył się w niej. Legenda głosi, że królowi pomógł pająk, który zrobił pajęczynę zagradzającą wejście do jaskini. Do dzisiaj są pamiątkowe kraty w kształcie pajęczej sieci. Widzieliśmy sypialnię, kuchnię Łokietka i Salę Rycerską. Na zewnątrz było 23 stopnie C lecz w jaskini tylko 7. Po zwiedzeniu jaskini udaliśmy się szlakiem w kierunku Bramy Krakowskiej, która położona jest w Dolinie Prądnika. Był to prosty szlak wiodący przez las i liczne malownicze skałki. W czasie całej wędrówki po parku podziwialiśmy niesamowite rośliny, zjawiska krasowe i zwierzęta. Na koniec zobaczyliśmy popularną skałę wapienną ,,Maczugę Herkulesa” i zamek w Pieskowej Skale. Po powrocie do miejsca zakwaterowania, po kolacji czekało na nas ognisko. Trzeciego dnia po śniadaniu wykwaterowaliśmy się i ruszyliśmy w drogę powrotną, która wiodła przez Częstochowę.  Ważnym punktem tego dnia było zwiedzanie Jasnej Góry. Na miejscu spotkaliśmy się z siostrą zakonną Felicją, która pięknie opowiedziała historię Jasnej Góry. Zwiedzanie zaczęliśmy od Bazyliki, następnie Skarbiec, Sala Rycerska i Muzeum 600 –lecia. Na koniec poprosiliśmy Matkę Bożą o modlitwę i czuwanie nad nami podczas zbliżających się wakacji. Nie zabrakło czasu na kupienie pamiątek oraz zjedzenie pysznych lodów. Pogoda cały czas nam dopisywała więc w dobrych humorach ruszyliśmy w drogę powrotną. W Tomaszowie Mazowieckim  nastąpił długo oczekiwany przez wszystkich obiad w restauracji McDonaldʼs. Cali i zdrowi wróciliśmy do domów.

          • Wpłaty na obiady

          • Opłata na obiady w czerwcu wynosi 37,50 zł.

            Prosimy o wpłaty na konto bankowe 

            nr: 35 8035 0000 0000 1658 2000 0020

            Tytuł przelewu: wpłata na obiady imię i nazwisko

          • Święto Książki

          • W maju promujemy czytelnictwo. Dzieci z klasy III przygotowały inscenizację pt. „Przygoda w bibliotece”, zrobiły projekty okładek ulubionych książek. Następnie przez cały tydzień na jednej z lekcji czytały te książki i opowiadały ich fragmenty tak, by zachęcić do czytania kolegów i koleżanki. Największe zainteresowanie wzbudziła książka Andrzeja Maleszki pt. „Magiczne drzewo”. Może i wy zechcecie ją przeczytać?

          • Występy z okazji Dnia Matki

          • 26 maja obchodzimy Dzień Matki i większość z nas składa życzenia swoim mamom.

            Uczniowie klasy III także przyłączyły się do tych życzeń w krótkiej inscenizacji pt. „Kwiatki dla matki”.