• SZKOLNY DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA CYFROWEGO

• 24 kwietnia obchodziliśmy Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w naszej szkole. Dzień ten rozpoczął się od spotkania Edukatora z dyrekcją szkoły.

Kolejnym etapem był apel dla wszystkich uczniów naszej Szkoły, na którym Edukator przekazał podstawowe informacje dotyczących projektu Cyfrowobezpieczni.pl, rozmawiał z dziećmi na temat kwestii związanych z cyberbezpieczeństwem oraz jak unikać najczęstszych niebezpieczeństw, gdzie szukać pomocy w niebezpiecznej lub trudnej sytuacji.

Następnie odbyły się trzy warsztaty, które miały miejsce w klasach II – III, IV, V, VI . Zajęcia rozpoczęto pre-testem. Najważniejsze zagadnienia, które omawiano to: Bezpieczeństwo w kontakcie z innymi użytkownikami, Bezpieczeństwo własnego wizerunku, Wiarygodność informacji w sieci, Prawa autorskie, Tworzenie bezpiecznych haseł internetowych. Rozmowy i dyskusje poprzedzały filmiki, które bardzo interesowały uczniów. Warsztaty zakończono post-testem, którego wynik był zdecydowanie lepszy niż na rozpoczęcie zajęć.

Ostatnim punktem tego dnia było spotkanie z Radą Pedagogiczną oraz spotkanie z rodzicami. Bowiem tylko nauczyciele w pełni świadomi zagrożeń, rozumiejący młodzież i mający wiedzę na temat zagrożeń, które na nich czyhają, mają szansę faktycznie przyczynić się do powstania w szkole klimatu nie tylko kształtującego odpowiedzialne postawy uczniów, ale także ułatwiającego zmierzenie się z trudnymi sytuacjami, gdy do takich dojdzie. Zaprezentowano Radzie Pedagogicznej materiały, broszury jakie zostały przygotowane w ramach projektu.

• Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu

• Szkolne Zasady Bezpieczeństwa w Internecie do zapoznania się tutaj.pdf

1. Korzystaj z oprogramowania antywirusowego.

2. Nie podawaj danych osobowych. Posługuj się nickiem.

3. Stosuj trudne do odgadnięcia hasła, które są kombinacją liter i cyfr.

4. Pamiętaj, aby nie udostępniać nikomu swojego hasła.

5. Chroń swoje konta na serwisach społecznościowych.

6. Pobieraj pliki tylko z zaufanych stron.

7. Otwieraj wiadomości tylko od znajomych.

8. Nie klikaj w nieznane linki i załączniki w otrzymanych wiadomościach.

9. Czytaj regulaminy przed akceptacją.

10. Pamiętaj, że nie wiadomo, kto może być po drugiej stronie.

11. Szanuj prawo własności w sieci. Pamiętaj o prawach autorskich i licencjach.

• Realizacja projektu w naszej szkole

• Nagłówek

• W roku szk. 2016/2017 naszej szkole jest realizowany projekt „Cyfrowobezpieczni.pl"

Coraz silniejsza obecność technologii cyfrowych w życiu uczniów sprawia wiele problemów. Komputery, smartfony i ciągły dostęp do Internetu prowadzą do pojawiania się wielu zupełnie nowych zagrożeń, na które nie są przygotowane ani dzieci, ani rodzice ani system oświatowy.

Jednak mądre wykorzystywanie narzędzi cyfrowych w edukacji może prowadzić do bardzo dobrych efektów; większego zaangażowania uczniów, lepszych wyników edukacyjnych oraz ciekawszego rozwoju środowiska nauki.

Projekt Cyfrowobezpieczni.pl ma na celu zaproponować szkołom systemowe rozwiązania, które pozwolą lepiej wykorzystywać narzędzia cyfrowe dla wspierania rozwoju uczniów, przy jednoczesnym zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa i nauczeniu ich zasad mądrego korzystania z Internetu i urządzeń cyfrowych.

Działania naszej szkoły będzie można śledzić na stronie:

https:/www.cyfrowobezpieczni.pl