• Innowacja pedagogiczna

Udział w  projekcie  ,,Europa równych szans- współpraca europejska drogą
          do sukcesu uczniów’’ w ramach programu Erasmus + umożliwił poznanie ciekawych, nowoczesnych metod pracy z uczniami, miedzy innymi innowacyjności pedagogicznej. Wiedza ta pozwoliła na wprowadzenie w naszej szkole innowacji pedagogicznej o nazwie ,,OK zeszyt z języka angielskiego”.

Wprowadzenie OK zeszytu z języka angielskiego popiera V strategię oceniania kształtującego, czyli czyni z uczniów współautorów ich procesu uczenia się.

Wprowadzenie OK zeszytu z języka angielskiego wpłynęło korzystnie
          na planowanie lekcji przez nauczyciela jak i wspólnego planowania razem
          z uczniami. Ponadto służyło  do monitorowania nauki uczniów w zakresie języka obcego przez nich samych i przez nauczyciela oraz ewaluacji procesu uczenia się przez uczniów.

Celem wprowadzenia innowacji ,,OK  zeszyt z języka angielskiego” było upowszechnienie zasad oceniania kształtującego. Dzięki innowacji uczniowie, rodzice i nauczyciel dostrzegli   ważną rolę, jaka odgrywa zeszyt ucznia
          w procesie uczenia się i nauczania.

Dla ucznia stał  się on materiałem pomagającym w przygotowaniu
          do sprawdzianu, uczącym zapisywania użytecznych refleksji oraz śledzenia własnego procesu uczenia się.

Dla nauczyciela był pomocą przy monitorowaniu pracy uczniów i wyciągania wniosków do planowania nauczania.

OK  zeszyt  służył  też do korespondencji z rodzicami i zasięgania ich opinii, więc rodzice mieli też  wgląd w pracę swoich  dzieci  i czytelne informacje o ich postępach w nauce języka obcego.

Efekty po skończonej pracy z OK zeszytem to:

a) Uczniowie stali  się aktywnymi i odpowiedzialnymi uczestnikami własnego procesu uczenia się;

b) Uczniowie stali się świadomi tego, czego, jak i tego, jak się uczą;

c) Uczniowie mogli na bieżąco poprawiać i doskonalić swoją pracę
          i w konsekwencji osiągać będą lepsze efekty i wyniki nauczania;

d) Uczniowie uczyli się samooceny i oceny koleżeńskiej, czyli umiejętności skutecznego nauczania;

e) Uczniowie zostali  wyposażeni w konstruktywną informację zwrotną,
          co  kieruje ich dalszą nauką w zakresie języka obcego;

f) Uczniowie nabyli umiejętności samodzielnego planowania własnego procesu uczenia się.

Innowacja była prowadzona wśród uczniów klasy IV Szkoły Podstawowej
          w Kobylanach w okresie od dnia 01 grudnia 2016r. do dnia 31 maja 2017r.

Każdy uczeń klasy IV  prowadził OK zeszyt z języka angielskiego.

Zeszyt był  podzielony. Jedna strona przeznaczona dla nauczyciela, a druga przeznaczona dla ucznia. Po lewej zamieszczane były:  cele lekcji, kryteria sukcesu, uwagi podane przez nauczyciela i informacje zwrotne do prac ucznia.

Po prawej natomiast zadania wykonane przez ucznia, jego refleksje, podsumowania i uwagi do nauczyciela.

Praca z OK zeszytem wymagała  precyzyjnego planowania każdej lekcji, czyli określania celów oraz kryteriów sukcesu. W OK zeszycie uczniowie mieli  przekazane konstruktywne wskazówki, jak mogą poprawić swoją pracę i w jaki sposób się rozwijać. Wszystko to istotne jest podczas realizacji całego procesu dydaktycznego, od planowania aż po końcową ocenę osiągnięć.

Nauczyciel pomagał uczniom zapełniać zeszyt niezbędnymi i wcześniej wybranymi elementami, decydował, które z prac zostaną zamieszczone
          w zeszycie. Co pewien czas zbierał zeszyty, wpisywał  w nie komentarze
          lub polecał  wykonanie oceny koleżeńskiej lub samooceny. Uczniowie dbali
          o prawidłowe prowadzenie swojego zeszytu. W ustalonym terminie zeszyt był  „oceniany” przez nauczyciela, kolegę lub koleżankę lub przez samego właściciela zeszytu. Cyklicznie nauczyciel poświęcał podczas lekcji czas
          na omówienie korzyści płynących z prowadzenia zeszytu i przyjmował  też uwagi krytyczne od uczniów i odpowiednio modyfikował  pracę z OK zeszytem.

Ewaluacja dokonana na zakończenie pracy z OK zeszytem pokazała, że była to doskonała metoda pracy z uczniami.