• Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

          w roku szkolnym 2021/2022

            

          Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.

          W ramach programu zakupiono 160 książek do szkolnej biblioteki. Przy zakupie książek zasięgnięto opinii Samorządu Uczniowskiego, prowadzono indywidualne rozmowy z uczniami i rodzicami dotyczące proponowanych pozycji książkowych, którymi warto wzbogacić bibliotekę szkolną.

          Zakupione zostały nowości czytelnicze, brakujące lektury, jak również książki uwzględniające specjalne potrzeby uczniów:    
          - książki z dołączoną płytą CD z audiobookiem
          - książki w języku angielskim posiadają polską wersję językową
          - książki z tekstem wydrukowanym zwiększoną czcionką,
          - książki bogato ilustrowane.

          Wszystkie nowe książki zostały umieszczone w dobrze widocznym dla odwiedzających czytelników miejscu w bibliotece szkolnej.

          W roku szkolnym 2021/2022 nasza szkoła podejmuje wiele działań w zakresie promocji czytelnictwa. Są to m. in.: konkursy, akcje czytelnicze, lekcje biblioteczne, współzawodnictwo klasowe i indywidualne w czytelnictwie, gazetki tematyczne, informowanie o nowościach i wyeksponowanie nowości czytelniczych, nawiązanie współpracy z Biblioteką Pedagogiczną.

          Odbyły się konkursy:

          - Ulubiony bohater książki -  konkurs plastyczny.

          - Projekt okładki ulubionej lektury z wykorzystaniem programu graficznego.

          - Selfie z książką.


          Bibliotekarz przygotowuje zestawienia miesięczne czytelnictwa, a następnie półroczne i roczne. Czytelnicy mają wgląd do zestawienia w bibliotece szkolnej. Na koniec roku szkolnego uczniowie z największą ilością przeczytanych książek otrzymają nagrody.

          Zaplanowane są również obchody Święta Książki, kolejne lekcje biblioteczne i akcje czytelnicze.

           

               

           

           

           

           

           

           

          SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI
          NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA PRIORYTET 3
          W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

          W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa biblioteka szkolna wzbogaciła swoje zbiory o 225 woluminów. Zakupione  nowe pozycje książkowe oraz brakujące lektury były  zgodne z zainteresowaniami czytelniczymi uczniów. Zakupiono także książki z dużą czcionką, przewagą ilustracji oraz płytami CD dla uczniów niepełnosprawnych. Przy zakupie książek zasięgnięto opinii Samorządu Uczniowskiego, prowadzono indywidualne rozmowy z uczniami i rodzicami dotyczące polecanych przez nich książek, którymi warto wzbogacić księgozbiór biblioteczny.
          W szkole zostały zrealizowane następujące działania:
          - Podjęcie współpracy z biblioteką publiczną lub pedagogiczną:
          kontynuowano współpracę z biblioteką publiczną w Kornicy  i pedagogiczną Łosicach

          (udział w Konkursie Recytatorskim im. Kornela Makuszyńskiego – Publiczna Biblioteka w Kornicy; wizyta w Bibliotece Pedagogicznej i Publicznej w Łosicach – udział w zajęciach; wymieniano informacje o wydarzeniach promujących czytelnictwo.

          -  Najczęstsze formy wydarzeń promujących  czytelnictwo z udziałem uczniów:

          konkurs czytelniczy dla klas I-III „Czytam i rozumiem”; konkurs Recytatorski Poezji Marii Konopnickiej; konkurs Poezji Patriotycznej; wiosenny i jesienny kiermasz książki; udział w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”; Święto książki”;

          „Wyzwanie czytelnicze 2018”; „Ambasadorzy czytania” - projekt, w którym nauczyciele prezentowali uczniom wybrane nowości wydawnicze na godzinach wychowawczych, zajęciach świetlicowych, w grupie przedszkolnej; konkursy plastyczne na wykonanie ilustracji lub okładki książki w klasach I – III.

          - Dostosowano organizację pracy biblioteki do potrzeb uczniów w szczególności przez umożliwienie im wypożyczania książek na okres ferii zimowych i letnich - dzięki temu uczniowie mogą wypożyczać książki na wakacje. Na ferie książki uczniowie mogli wypożyczać od zawsze.
          Działania podjęte w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytetu 3 wpłynęły na rozwój samorządności uczniów poprzez współdecydowanie o zasobach biblioteki szkolnej, rozwijanie kreatywności, umiejętności współpracy w grupie. Biblioteka wzbogaciła swoje zasoby o nowe pozycje książkowe zgodne z zainteresowaniami czytelniczymi uczniów. Zakupiono także książki uczniów niepełnosprawnych.

           

          Informacja o programie

          „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” jest uchwalonym przez Radę Ministrów programem wieloletnim na lata 2016–2020 w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Cel ten realizowany będzie przez finansowe wsparcie modernizacji, budowy lub przebudowy placówek bibliotecznych w mniejszych miejscowościach oraz bieżące uzupełnianie zbiorów bibliotek publicznych i szkolnych o nowości wydawnicze.

          Program składa się z trzech priorytetów, które realizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pośrednictwem Biblioteki Narodowej i Instytutu Książki oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.

          Priorytet 1. Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych

          Priorytet 2. Infrastruktura bibliotek 2016–2020

          Priorytet 3. – Rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych

          Celem tego priorytetu jest wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów przez wspieranie organów prowadzących szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne dla dzieci i młodzieży, szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne, a także szkoły, zespoły szkół i szkolne punkty konsultacyjne przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej oraz biblioteki pedagogiczne w podejmowaniu przedsięwzięć w obszarze rozwijania zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa.

        • Kontakty

            brak danych